Fasady Roku 2018 dla Wielkopolski

1628

Dwa tytuły Fasada Roku 2018 i wyróżnienie padły łupem budynków z Wielkopolski. Gostyń, Jankowice oraz Buk – to z tych miejscowości pochodzą budynki docenione przez konkursowe jury. A to jeszcze nie koniec! Dwa z nich – jako zwycięzcy w swoich kategoriach – wkrótce zawalczą o kolejne laury, tym razem na arenie międzynarodowej!

29 listopada br. – to właśnie tego dnia odkryte zostały ostatnie karty w konkursie Fasada Roku 2018. We Wrocławiu spotkało się Jury, w którym zasiedli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych.

Zanim zapadły najważniejsze decyzje, komisja pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, reprezentującego Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów, przeanalizowała blisko 150 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Biorąc pod lupę takie kryteria jak kolorystyka i struktura elewacji, architektoniczny detal, relacja budynku z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji, także poszanowanie ich historycznej tradycji, wyłoniono 5 zwycięzców, których konto wkrótce zasili kwota w wysokości 10 000 zł. Dodatkowo sześć obiektów uhonorowano wyróżnieniem. Wśród nagrodzonych prestiżowym tytułem architektonicznym znalazły się realizacje z Wielkopolski.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu – Fasada Roku 2018 w kategorii „budynek niemieszkalny”

Pałac Jankowice – Fasada Roku 2018 w kategorii „budynek historyczny po renowacji…..

W grupie budynków niemieszkalnych Fasadą Roku 2018 obwołano Szkołę Podstawową nr 1 w Gostyniu wg projektu PL + Sp. z o.o., akcentując przyjazne użycie kolorów i struktur oraz stworzenie przestrzeni integracyjnej przed wejściem. Jury doceniło kompozycję budynku nawiązującą do trendów szkolnictwa XXI wieku, przy jednoczesnym nawiązaniu do klasyki lat 20, stawiając go za wzorzec szkoły na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wykonaniem inwestycji na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Gostyń zajęło się Przedsiębiorstwo Budowlane Michalski Leszno. Wcześniej gostyńska szkoła podstawowa. Wcześniej gostyńska szkoła podstawowa uplasował się na najwyższym miejscu w rankingu stworzonym przez internautów, którzy od 1 maja 2018 r. do 31 października 2018 r. oddawali swoje głosy na swoich faworytów za pośrednictwem strony www.fasadaroku.pl. Za zwycięstwo w plebiscycie obiekt otrzymał Wyróżnienie Internautów.

Synagoga w Buku – wyróżnienie jury w konkursie Fasada Roku 2018 w kategorii „budynek historyczny po renowacji

W kategorii budynek zabytkowy po renowacji nagrodę główną otrzymał Pałac w Jankowicach. Projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Vowie Studio został nagrodzony za umiejętne wykorzystanie materiałów renowacyjnych Baumit i kompleksowy zakres prac, a także za stworzenie ośrodka kulturalnego i przestrzeni publicznej dla całej gminy. Prace renowacyjne przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlane DOTA na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Tarnowo Podgórne.

W tej samej kategorii jury wyróżniło dodatkowo synagogę w Buku, podkreślając duży zakres prac renowacyjnych oraz odwzorowanie detalu architektonicznego. Prace remontowe wg projektu arch. Pawła Litwinowicza (2016) i Andrzeja Staniszewskiego (2010) zrealizował Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki.Koniec jest początkiem

Dwunasta odsłona Fasady Roku za nami! Myli się jednak ten, kto sądzi, że to już koniec emocji. Przypomnijmy, że krajowa rywalizacja to zaledwie prolog do zmagań na poziomie międzynarodowym, z jeszcze większą pulą nagród. Zwycięstwo na tym etapie oznacza automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge 2020. Tym samym Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu oraz Pałac Jankowice będą walczyć z ramienia Polski o kolejny prestiżowy tytuł – Europejskiej Fasady Roku!

Patronat Honorowy nad Fasadą Roku 2018 objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Patronat medialny nad tegoroczną edycją sprawują tak prestiżowe redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Ekspert Budowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy muratorplus.pl.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.fasadaroku.pl

a także na:

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

Fot(x3). Baumit