Fajerwerki nad Poznań City Center

1291
PCC otwarcie1

PCC otwarcie1

Rzęsiste światła fajerwerków rozbłysły w czwartek 24 października nad otwieranym Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym i galerią Poznań City Center.

Niespełna dwa lata po ceremonii wmurowania kamienia węgielnego, w miejscu jeszcze niedawno zaniedbanym, znanym jako wolne tory, w dniu 25 października br. swoje drzwi dla klientów i gości otworzył imponujący kompleks handlowy o powierzchni 61.000 m kw – Poznań City Center. Uroczysta gala odbyła się dzień wcześniej.
Mieszkańcy i turyści odwiedzający Poznań będą teraz mogli korzystać z nowoczesnego, zintegrowanego centrum handlowo-komunikacyjnego. Ponad 6.000 osób było związanych z budową wspólnego projektu Europa Capital, TriGranit Development Corporation i PKP SA. W nowym centrum zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. osób.
Bogata oferta handlowa i rekreacyjna w Poznań City Center obejmuje 230 sklepów i 35 barów, restauracji i kawiarni, na trzech poziomach, z dwiema strefami gastronomicznymi. Główni najemcy Poznań City Center to: Sports Direct, Toys „R” Us, North Fish (3 nowe marki w Poznaniu), Royal Collection, TK Maxx, H&M, Saturn oraz supermarket Piotr i Paweł. Dobrą ofertę gastronomiczną w centrum zapewnią popularne marki, takie jak Pizza Hut, Mc Donalds, KFC czy Burger King.
Integracja stacji kolejowej Poznań Główny z nowym terminalem autobusowym na 19 stanowisk i przystankami tramwajowymi, gwarantuje doskonałe połączenia komunikacyjne i skupienie transportu publicznego w jednym miejscu. Ponadto 2,5 km nowych dróg, pojemny, bezpieczny parking rowerowy połączony z siecią 3 kilometrów nowych ścieżek rowerowych i łatwy dojazd do centrum, gdzie na klientów czekać będzie parking na ponad 1.500 samochodów.

PCC otwarcie7

PCC otwarcie6
James Pennington z Europa Capital powiedział:
Jesteśmy bardzo dumni z tego, co udało się stworzyć Poznań City Center i wierzymy, że ten doskonały projekt zmieni oblicze centrum miasta. Jestem przekonany, że dzięki pozyskaniu doskonałych najemców oraz znakomitych połączeń komunikacyjnych, Poznań City Center zapewni mieszkańcom i gościom komfortowe warunki do zrobienia zakupów i spędzenia wolnego czasu.
Sándor Demján, prezes i współwłaściciel TriGranit Development Corporation podsumowuje:
Doskonała lokalizacja oraz dostępność Poznań City Center, jak i również bogata oferta handlowa to nowa jakość na mapie Poznania, która zapewne docenią mieszkańcy i odwiedzający miasto goście. Poznańska inwestycja wyraźnie ukazuje doświadczenie firmy TriGranit w rozwoju istniejących stacji kolejowych i przebudowie ich w nowe, ekscytujące, tętniące życiem centra miejskie, jak WestEnd City Center w Budapeszcie.
Współwłaściciel TriGranitu podziękował poznaniakom za cierpliwość pozwalającą na wykonanie obiektu. A początkowo nie wierzono, że uda się zbudować dworzec kolejowy w ciągu 13 miesięcy przy trwającym ruchu kolejowym. Także budowa infrastruktury drogowej i przebudowa infrastruktury podziemnej była trudna, bo mało było czasu na jej realizację. Sándor Demján podziękował także tysiącom pracowników, którzy brali udział w realizacji przedsięwzięcia oraz Polskim Kolejom Państwowym za wspaniałą współpracę, którą deweloper zamierza kontynuować.
Zdaniem prezesa TriGranitu – jednej z największych firm deweloperskich w Europie – obiekty handlowe są bardzo trwałymi i opłacalnymi inwestycjami. W Polsce ich wartość będzie systematycznie rosła.
Z kolei wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński dziękował inwestorowi i PKP za zbudowanie w mieście wartościowej infrastruktury i życzył dobrego odbioru przez klientów oraz zwrotu zainwestowanych kapitałów. Pierwsza inwestycja na bardzo zaniedbanym do niedawna fragmencie miasta powinna dać początek dalszego zagospodarowania tego tak cennego inwestycyjnie obszaru.
O współpracy gospodarczej polsko-węgierskiej (TriGranit jest firmą węgierską) mówił Peter Szijjarto, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Węgierskiej.
Do wzrostu konkurencyjności węgierskiej gospodarki potrzebujemy współpracy z Polską – stwierdził.
Dla dewelopera prywatnego współpraca ze spółką publiczną jest ryzykowna. Ale doświadczenia z Poznania i Katowic przecierają szlaki dla następnych projektów – podkreślił Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Nieruchomości PKP SA. PKP mają bardzo dużo terenów i muszą je racjonalnie zagospodarować, aby miasta dobrze wyglądały, a firma zarabiała pieniądze. Do przedsięwzięcia w Poznaniu PKP wniosły tylko grunt i nie wkładając ani złotówki mają nowoczesny dworzec, który jest ich własnością.

PCC gotowe
Autorem projektu i koncepcji architektonicznej zintegrowanego centrum komunikacyjnego i handlowego Poznań City Center jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture.
Autorem projektu budowlanego i wykonawczego oraz przetargowego jest poznańska pracownia Pentagram Architekci Pentagram pełnił dodatkowo funkcje nadzoru autorskiego na budowie.
Obszar Dworca Głównego w Poznaniu i jego bezpośredniej okolicy był urbanistycznie nieuporządkowany i nie spełnia aspiracji jednego z najważniejszych miast w Polsce. Celem działań firmy Bose International Planning and Architecture było stworzenie projektu który sprawi, że miejsce, gdzie większość przyjezdnych ma swój pierwszy kontakt z miastem będzie Nowoczesnym Europejskim Dworcem Kolejowym zintegrowanym z atrakcyjnymi funkcjami handlowymi, usługowymi i gastronomicznymi. Poznań City Center ma stać się jednym z charakterystycznych, rozpoznawalnych budynków miasta, a całe Zintegrowane Centrum Komunikacyjne znacząco zmieni charakter otaczającej zabudowy dopełniając brakujący fragment centrum miasta.
Najistotniejsze założenia koncepcji Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego i Handlowego Poznań City Center to:
– zurbanizowanie zaniedbanych terenów przy Dworcu Głównym poprzez wprowadzenie nowych miastotwórczych funkcji w przestrzeni miejskiej. Rewitalizacja zaniedbanych terenów wokół placu Dworcowego przy jednoczesnym zachowaniu jego historycznej wartości;
– wpisanie się w charakter miasta nową atrakcyjną zabudową i wytworzenie nowej architektonicznej wizytówki miasta;
– stworzenie projektu umożliwiającego i wspomagającego rozwój terenów sąsiednich, w szczególności obszaru starego dworca;
– zaprojektowanie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w oparciu o szczegółową analizę schematów komunikacyjnych. Powstała nowa sieć ulic integruje się z istniejącym systemem drogowym w pełni wykorzystującym możliwości lokalizacji, tworząc spójną tkankę miejską;
– maksymalizacja i optymalizacja terenów dostępnych pod inwestycje poprzez usytuowanie nowej hali dworcowej i parkingu nad torami kolejowymi oraz zintegrowanie centrum handlowego z dworcem kolejowym i autobusowym;
– zwiększenie komfortu i sprostanie oczekiwaniom przyszłych użytkowników poprzez wytworzenie przyjaznej, spójnej i czytelnej przestrzeni wewnątrz obiektu;
– Maksymalne wykorzystanie potencjału terenu/działki/lokalizacji, dzięki zastosowaniu optymalnego schematu rozmieszczenia najemców w Poznań City Center, dostosowanie do warunków rynkowych.

PCC otwarcie3

PCC otwarcie4

PCC otwarcie5

PCC otwarcie8

TriGranit

TriGranit Development Corporation jest obecny na polskim rynku od 2003 roku. Lokalne doświadczenie budował realizując regionalne centrum handlowo-rozrywkowe Silesia City Center w Katowicach, a następnie Bonarka City Center oraz kompleks biurowy B4B w Krakowie. Przy okazji budowy centrum Bonarka TriGranit przeprowadził jedną z największych w Europie rewitalizacji terenów postindustrialnych, obszaru należącego dawniej do Zakładów Chemicznych Bonarka o powierzchni 19 ha.
W Polsce firma zainwestowała do tej pory 1 mld euro i planuje dalsze przedsięwzięcia. Do Polski przenosi też swoje centrum rozwojowe, którego szefem został Tomasz Lisiecki, dotychczasowy dyrektor zarządzający TriGranit Development Polska.
TriGranit w miejscach swych inwestycji prowadzi także działalność charytatywną. Z okazji zakończenia inwestycji w Poznaniu firma przekazała 100 tys. euro dla Domu Słońce dla niepełnosprawnych dzieci prowadzonego w Poznaniu przez siostry serafitki na jego rozbudowę i wyposażenie. Pomoc przed świętami otrzyma także 2000 dzieci z ubogich rodzin.
TriGranit Development Corporation jest działającym od siedemnastu lat, w pełni zintegrowanym przedsiębiorstwem deweloperskim. Firma posiada oddziały w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej i imponujące portfolio ukończonych obiektów. Wartość inwestycji TGD będących w przygotowaniu, wśród których znajdują się projekty wielofunkcyjne i projekty typu PPP, szacowana jest na 4 miliardy euro. TriGranit, jako jeden z największych graczy na rynku nieruchomości, posiada ogromny potencjał do zwiększania udziału w rynkach rozwijających się. TriGranit Development Corporation specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych, wielofunkcyjnych obiektów miejskich, które z czasem stają się tętniącymi życiem i aktywnością „nowymi centrami miast”. Posiada ogromne doświadczenie w realizacji projektów rewitalizacyjnych oraz projektów powstających w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Europa Capital

Europa Capital to grupa zarządzająca funduszami nieruchomości posiadająca swoje oddziały w całej Europie.
Od 1995 roku kapitał Europy Capital powiększył się o 7 funduszy nieruchomości, a także Europa Capital zaangażowała się w ponad 75 transakcji o łącznej wartości 7 mld euro w 18 krajach Europy.
Europa Funds korzysta z sieci partnerów z całej Europy, ustanowionej przez Europa Capital, którzy wspólnie inwestują w transakcje dokonywane przez Europa Funds.
Europa Capital jest częścią Rockefeller Group (RGI), która poza funkcją zarządczą pełni także rolę inwestora strategicznego.
Działalność Europa Capital Partners LLP oraz Europa Capital LLP regulowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Europa Capital Partners LLP oraz Europa Capital LLP działają pod nadzorem brytyjskiego Financial Services Authority.

Poznań City Center w liczbach

Wartość projektu – 385 mln euro (w tym nakłady najemców)
Obszar zajmowany przez projekt:
– powierzchnia brutto galerii (GBA) – ok. 168 000 m kw.
– powierzchnia netto galerii (GLA) – ok. 61 000 m kw.
– powierzchnia Dworca PKP – ok. 5 700 m kw.
– powierzchnia Terminala Autobusowego – ok. 5 350 m kw.
– parking – ilość miejsc parkingowych – ok. 1 510 m.p.

To warto wiedzieć:

Przy budowie Poznań City Center:
– pracowało 6 tys. osób
– 70 firm wykonawczych
– budowa dworca, centrum handlowego, parkingu i dróg trwała 2 lata i 3 miesiące
– zużyto 3 200 ton stali konstrukcyjnej
– 5 200 ton stali zbrojeniowej
– 46 tys. m sześc. betonu
– do budowy parkingu użyto 3 tys. elementów prefabrykowanych
– powierzchnia ażurowego „chlebaka” wynosi 4,5 tys. m kw.
– powierzchnia największego świetlika wynosi 600 m kw.
– zbudowano 2,5 km nowych dróg
– zbudowano ok. 3 km ścieżek rowerowych
– świadczenia inwestora na rzecz miasta, głównie związane z infrastrukturą, budową dróg, kolektora deszczowego, przejścia podziemnego, przystanku tramwajowego, ścieżek rowerowych opiewają na kwotę 65 mln złotych
– w Poznań City Center zatrudnienie znajdzie 2,5 tys. osób