Drugie życie zabytkowego szpitala

1202
szpital Dyrekcyjna Wroclaw

szpital Dyrekcyjna Wroclaw

Kiedyś pomagał najmłodszym, którzy przyjeżdżali leczyć problemy laryngologiczne i okulistyczne. Teraz zapewni opiekę seniorom, którzy znajdą w nim bezpieczeństwo, opiekę lekarską i dom. Zabytkowy budynek dawnego szpitala przy ulicy Dyrekcyjnej we Wrocławiu, za sprawą prywatnego inwestora, odzyskuje dawny blask. Trwają prace nad pierwszym w Polsce kompleksowym centrum opieki nad osobami starszymi.

Budynek przy ulicy Dyrekcyjnej najczęściej kojarzony jest z działającymi tam w ostatnich latach klinikami ginekologii. Pierwotnie funkcjonował tam jednak nowoczesny szpital dziecięcy, z prężnie działającym oddziałem chirurgicznym, laryngologicznym i okulistycznym. Przy ulicy Dyrekcyjnej kształciły się również przyszłe pielęgniarki, które uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez najlepszych lekarzy.

Wrocław neogotykiem wybudowany

Podobnie jak większość ówczesnych budynków użyteczności publicznej we Wrocławiu, szpital przy ulicy Dyrekcyjnej architektonicznie czerpał z neogotyku. Architekt miejski Richard Pluddemann twierdził, że styl dobrze wpisuje się w atmosferę Wrocławia, w którym znajduje się dużo gotyckich kościołów i zabytków.
Ostatnie dwudziestolecie XIX wieku i pierwsze dwudziestolecie XX wieku to we Wrocławiu okres budowy tradycyjnych w formie, wielopiętrowych szpitali w systemie korytarzowym z dużymi, przestronnymi salami pacjentów oraz nowoczesnymi salami operacyjnymi – mówi dr Małgorzata Wójtowicz, pracownik Muzeum Architektury we Wrocławiu i autorka książki „Dawne szpitale Wrocławia”. – Ich architektura została podporządkowana wymaganiom funkcjonalności i higieny, przy czym obiekty powstałe w pierwszej połowie tego okresu łączyły te cechy z dekoracją neogotycką.
Szpital dziecięcy przy ulicy Dyrekcyjnej został oddany do użytku 15 grudnia 1899 roku. Funkcjonował wówczas pod nazwą Szpitala Ewangelickiego Stowarzyszenia Opieki „Betesda”. Zaprojektował go Max Daum. Jego cechą charakterystyczną była ceglana, neogotycka bryła, urozmaicona frontowymi ryzalitami, metalowymi balkonami oraz wysokimi, krytymi dachówką dachami. Budynek kształtem przypominał literę „L”. Miał dwa piętra, a pomieszczenia znajdowały się w jednej osi.
Na parterze znajdowało się główne wejście, przychodnie, sala operacyjna, pokoje pacjentów. Pierwsze piętro było zdominowane przez sale szpitalne, a drugie przez aulę i pokoje sióstr. Na każdej kondygnacji znajdowały się łazienki i toalety. Korytarz od strony zachodniej był dodatkowo oświetlony przez pięcioboczny ryzalit – mówi dr Małgorzata Wójtowicz.
W latach 1937-38 szpital powiększono o trzypiętrową dobudówkę od strony zachodniej, umieszczając w niej miedzy innymi nowy oddział okulistyczny. Środkiem nowego budynku biegł korytarz, po którego obu stronach znajdowały się sale pacjentów. W ostatnich latach działalności szpital przekwalifikowano na kliniki ginekologiczne. Po ich zamknięciu budynek był nieużywany. Teraz kompleks zostanie odnowiony – powstaje tam pierwsze w Polsce centrum opieki nad osobami starszymi Angel Care.

Nowy rozdział

Budynek przy ulicy Dyrekcyjnej wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków, dlatego przed rozpoczęciem prac wymagana była zgoda na przebudowę i remont miejskiego konserwatora. Po jej otrzymaniu generalny wykonawca prac, firma Eiffage Polska Budownictwo, rozpoczął realizację.
To budynek z bogatą historią, posiadający własną duszę. Chcemy ją zachować – mówi Sebastian Bieńkowski, manager projektu Angel Care.Obecnie duża część elewacji jest już oczyszczona i zakończyło się tynkowanie ścian i sufitów na parterze. Trwa czyszczenie kolejnych części elewacji. Zabieg polega na poddaniu zabytkowej cegły dużemu ciśnieniu pary wodnej. Elekt jest zachwycający – odzyskaliśmy dawny wygląd, który przed stoma laty nadawał charakter temu miejscu.
W dawnym szpitalu wykonane zostało przyłącze do kanalizacji oraz powstało zaplecze kontenerowe budowy. Następnie inwestor rozpoczął właściwe prace budowlane. Wyburzone zostały ściany działowe i niektóre fragmenty stropu z konstrukcją trybun między innymi w miejscu auli dydaktycznej, w której kiedyś odbywały się zajęcia dla pielęgniarek. Dach budynku wraz z ostatnią kondygnacją strychu został rozebrany. Było to konieczne, ponieważ obiekt będzie nadbudowany o nową kondygnację z uwagi na konieczność spełnienia przepisów pożarowych, których nie spełniała stara konstrukcja drewniana więźby oraz poszycia.
W chwili obecnej wykonywane są ostatnie fragmenty stropu nad trzecim piętrem istniejącego budynku oraz prefabrykowane są dźwigary więźby drewnianej obiektu, które zostaną wkrótce zamontowane na stropie ostatniej kondygnacji – mówi Sebastian Bieńkowski. – Budowane od strony ul. Borowskiej skrzydło administracyjno-biurowe sięga już drugiego piętra. W całym budynku trwają prace przy układaniu okablowania elektrycznego i teletechnicznego, montaż pionów instalacji wody, ogrzewania i kanalizacji.
Obecnie na budowie pracuje ok. 130 osób, ale równolegle do postępujących prac liczebność personelu będzie się zwiększała.
szpital Dyrekcyjna nadbudowa
W Angel Care znajdzie się 48 specjalnych apartamentów chronionych przeznaczonych dla samodzielnych seniorów. Mieszkańcy będą mieli zapewnioną opiekę lekarzy ogólnych oraz dostęp do lekarzy specjalistów. Jednym z najważniejszych aspektów centrum będzie zagwarantowanie bezpieczeństwa w sytuacjach nagłych, dlatego wszystkie apartamenty zostaną wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej, dzięki któremu personel medyczny będzie mógł w każdej chwili błyskawicznie interweniować.
Dostęp do mieszkań i powierzchni wspólnych będzie nieustannie nadzorowany. Mieszkańcy będą mogli wyjść
i wejść w dowolnym czasie, jak również w sposób nieskrępowany przyjmować gości w swoim apartamencie. Seniorzy będą mieli dostęp do przestronnych i doskonale zorganizowanych pomieszczeń wspólnych, w których będą rozwijać swoje zainteresowania i zawierać nowe znajomości.
W Angel Care znajdzie się również Dom Opieki z rozbudowanym i profesjonalnym Centrum Chorób Demencyjnych. Dom Opieki będzie bezpiecznym i komfortowym miejscem, przeznaczonym dla osób starszych, które wymagają stałej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Pomoc specjalistów umożliwi przezwyciężyć trudności i pozwoli utrzymać wysoką jakość życia.
Z kolei Centrum Chorób Demencyjnych zapewni wsparcie osobom z demencją, a także specjalistyczne usługi geriatryczne. Seniorzy otrzymają gwarancję regularnej opieki pielęgniarskiej oraz nadzoru lekarskiego. Na miejscu prowadzone będą również badania naukowe. Ich celem będzie znalezienie sposobów na złagodzenie dolegliwości i pokonanie chorób związanych z wiekiem. Ośrodek zapewni opiekę interdyscyplinarnej kadry medycznej: lekarzy ogólnych, lekarzy specjalistów, w tym geriatrów, opiekunów, licencjonowanych fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków.
Wszystkie części będą działały w obrębie jednego kampusu, ale dla komfortu pacjentów zostały zaplanowane jako całkowicie odrębne i niezależne elementy. Do każdej poprowadzi osobne wejście. Realizacja Angel Care zakończy się w pierwszym kwartale 2016 roku.