Drugie wiosenne targi mieszkań w Poznaniu za nami

1082
targi maj 14 1

targi maj 14 1

W miniony weekend mieszkańcy aglomeracji poznańskiej ponownie poszukiwali swego lokum na Targach Dom Mieszkanie Wnętrze.

W Poznaniu zakończył się wiosenny cykl targów mieszkaniowych. W minioną sobotę i niedzielę w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz drugi tej wiosny można było zapoznać się z ofertą deweloperów inwestujących na tutejszym rynku, banków oferujących kredyty hipoteczne oraz producentów materiałów wykończeniowych. Targi zorganizowała firma Inspiratornia (dawniej RedNet).
Choć z reguły nowe projekty mieszkaniowe mają swoje debiuty podczas pierwszej imprezy targowej w sezonie, to i tym razem nie zabrakło kilku nowości, czy też propozycji dotyczących kolejnych obiektów w realizowanych od kilku lat inwestycjach.
Echo Investment w pełnej krasie zaprezentowało swój nowy projekt Park Sowińskiego na starym Grunwaldzie (wstępna prezentacja projektu miała miejsce w marcu). Projekt od razu wzbudził spore zainteresowanie gości targowych, ale jest on adresowany do bardziej wymagającej klienteli. Niektórzy pytali nawet o możliwość łączenia lokali do 90-100 m kw. na ostatniej kondygnacji – mówi Marta Politowicz, kierownik biura sprzedaży w Poznaniu.
Dom-Eko podejmie niebawem realizację czwartego już etapu osiedla Zodiak w rejonie Malty. Staną tam dwa kolejne budynki z 70 mieszkaniami (60 i 10). Firma wraca też do realizacji przerwanej z powodu zaskarżeń sądowych inwestycji Parkowa Aleja przy. al. ks. M. Radziejewskiego w obrębie osiedla Tysiąclecia. Murapol – po zakończeniu pierwszego obiektu na os. Nowe Winogrady przy ul. Hawelańskiej (deweloper czeka na pozwolenie na użytkowanie) – przystąpił do budowy drugiego z 230 mieszkaniami (podobnie jak pierwszy). Na osiedlu Ułańskim w Swarzędzu-Zalasewie Kos-Dom rozpoczął wiosną nowy zespół zabudowy składający się z 18 niewielkich domów szeregowych (ok. 113 m kw.). Natomiast Family House dodał do oferty osiedla Leśnego w Czapurach składający się z ośmiu 3-pokojowych mieszkań szeregowiec.
URBANO przygotowuje projekty dwóch kamienic na Jeżycach przy ul. Wawrzyniaka (większej pod nr 19 oraz mniejszej pod 13).

targi maj 14 2
Także w ofercie innych deweloperów przeważały inwestycje nowsze, których zakończenie nastąpi w przyszłym lub 2016 roku. Tak więc ci, którzy chcieliby wprowadzić się w tym roku, mieli pewien kłopot ze znalezieniem odpowiedniej propozycji, szczególnie jeśli chodziło im o mniejsze lokum. Wśród gotowych mieszkań na rynku pozostały już tylko większe.
Ale i tu obserwowane są pewne zmiany. Coraz więcej klientów dopytuje się o mieszkania 3- i 4-pokojowe, powyżej 50 m kw. Najmniej popularne są kawalerki.
Wśród zainteresowanych prym wiedzie jednak program Mieszkanie dla Młodych z dopłatami budżetowymi i zainteresowani pytają najczęściej o mieszczącą się w nim ofertę. W tym przypadku o mieszkania 2-pokojowe. Z ofertą banków, swymi możliwościami kredytowymi oraz programem MdM goście targowi zapoznawali się u doradców finansowych.
Mniejsze mieszkania interesowały klientów, którym spodobało się osiedle Botaniczna rozpoczynane przez Nickel Development. Kto chce kupić taniej, pytał o Dąbrówkę. Ale nie brakuje też chętnych na większe lokale w projekcie Warzelnia w Kobylimpolu.
Na brak chętnych nie narzekają właściciele KM Building budujący małe domy szeregowe na osiedlu Słonecznym w Brodowie koło Środy oraz Rodzinny Zakątek w Błażejewku w gminie Kórnik. Jak mówi Maciej Bartczak zainteresowanie kręci się wokół małych domów o powierzchni 90-100 m kw. w cenie do 300 tys. zł. Dużo w tej kwestii robi program MdM. Deweloperzy przeprowadzili konkretne rozmowy z klientami, którzy odwiedzili już osiedle Rodzinny Zakątek i myślą o sfinalizowaniu zakupu.

targi maj 14 3
Zdaniem większości deweloperów kryzys na rynku mieszkaniowym mamy powoli za sobą. Oczywiście nie można mówić o boomie, trudno też na razie liczyć na znaczący wzrost cen lokali, ale sprzedaż mieszkań wyraźnie wzrasta. Zwiększa się też zaangażowanie deweloperów w przygotowanie nowych inwestycji. Widać nowe pozwolenia na budowę, a grunty wystawiane na sprzedaż pod zabudowę szybciej znajdują nabywców.
Następne targi mieszkaniowe powrócą w sezonie jesiennym. Pierwsze z nich odbędą się 7 i 8 września także na MTP.