Delphi i Mikroma wybudują zakłady w Ostrowie Wlkp

1191
Delphi

Delphi

Koncern Delphi, poprzez spółkę zależną Delphi Polska Park Technologiczny, a także firma Mikroma, należąca do francuskiego koncernu M2P Group prowadzą przygotowania do budowy kompleksów produkcyjnych w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Koncern Delphi posiada już swoją fabrykę w Ostrowie, ale jeszcze w tym roku wybuduje nowoczesną halę produkcyjną o powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych, uzupełnioną o część biurowo-socjalną (1,2 tys. m kw.), w której powstanie nowa spółka – Delphi Polska Park Technologiczny. Inwestycja kosztować będzie blisko 30 milionów złotych. 9,5 miliona złotych to pożyczka bezzwrotna, o którą aplikował Urząd Miejski w Ostrowie. Zarząd województwa wielkopolskiego uznał wniosek za bardzo istotny i umieścił go, poza konkursem, na samym szczycie listy o unijne dotacje. Uważa bowiem Delphi za bardzo ważną dla regionu firmę, wokół której należy tworzyć nowe rozwiązania technologiczne. Stanowią one element nie tylko przyszłego programu rozwoju regionu, ale również strategii regionalnej.
W skład zabudowy, na której funkcjonować będzie park technologiczny Delphi, znajdą się pomieszczenia laboratorium badawczego i pomiarowego, prototypownia i narzędziownia.
Założenia architektoniczne przedsięwzięcia opracowało biuro Walczak Group.
Na terenie parku będziemy prowadzić działalność badawczo-rozwojową – mówi Dariusz Adamek, dyrektor operacyjny Delphi Thermal w Europie, prezes Delphi Poland.Będą opracowywane nowe wymienniki ciepła, które później trafią na linię produkcyjną do naszego zakładu. Poprzez działanie parku bardzo korzystnie będziemy wpływać na otoczenie biznesowe w Ostrowie, dlatego że będzie on bardzo ściśle współpracował z wieloma lokalnymi firmami. Dzięki temu zdobędą one nową wiedzę oraz doświadczenie i będą w przyszłości mogły skuteczniej konkurować na rynku nie tylko krajowym, ale i europejskim oraz światowym w branży samochodowej.
Z chwilą otwarcia parku technologicznego firma Delphi zatrudni minimum 30 osób.
Jednak docelowo, w momencie kiedy park będzie już funkcjonował, to zatrudnienie będzie systematycznie rosło – dodaje Dariusz Adamek. Docelowo zatrudnienie może znaleźć nawet i 100 osób.

Z kolei firma Mikroma, należąca do francuskiego koncernu M2P Group, wybuduje w Ostrowie Wielkopolskim zakład produkcyjny zajmujący się obróbką i montażem zespołów elektromechanicznych dla przemysłu lotniczego. Inwestycja zostanie zlokalizowana na terenie podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, w obrębie dawnej Fabryki Wagon. Harmonogram przewiduje uruchomienie produkcji w ciągu dwóch lat.
Mikroma posiada już we Wrześni kompleks produkcyjny o powierzchni ok. 15 tys. m kw.