CLIP oddał nowy intermodalny terminal w Swarzędzu

1329
CLIP terminal 2

CLIP terminal 2

Na terenie Intermodalnego Terminala Kontenerowego CLIP w Swarzędzu oddano do użytku nowy terminal CLIP II o powierzchni 10 ha.

W połowie września wraz z partnerem ERS Railways i Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce uroczyście otwarto nowy terminal oraz obchodzono trzecią już rocznicę istnienia połączenia kolejowego Rotterdam–Swarzędz.
Rok po uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego rozpoczęcia budowy CLIP Intermodal Container Terminal, które odbyło się w obecności Króla Niderlandów Willema-Alexandra i Królowej Máximy inwestycja o powierzchni 10 ha i pojemności 4500 TEU została ukończona. Przedsięwzięcie wartości ponad 100 mln zł było dofinansowane w wysokości 46 proc. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Transport przyjazny środowisku.
Generalnym wykonawcą był poznański Jaxa Pol.
W ciągu 3 lat działalności terminal CLIP obsłużył 1700 pociągów, przewożąc naczepy intermodalne i kontenery. Zrealizował dzięki temu jako pierwszy inicjatywę „Tiry na tory”.
Terminal CLIP przystosowany jest do obsługi 10 pociągów dziennie z naczepami intermodalnymi i kontenerami, tj. około 250 tys. TEU. Sam terminal wybudowany został na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
CLIP Terminal jest wyposażony w nowoczesny, dedykowany system IT służący do ewidencjonowania ruchów i śledzenia lokalizacji, w której składowane są poszczególne kontenery. Teren terminala CLIP jest całodobowo chroniony, oświetlony i monitorowany systemem telewizji przemysłowej CCTV.
Dodatkowo CLIP rozpoczął budowę nowej hali magazynowej klasy A o łącznej powierzchni 35 tys. m kw. Wykonanie inwestycji potrwa 6 miesięcy i zakończy się w styczniu 2016 r. Nowy obiekt wyposażony będzie w system wysokiego składowania oraz nowoczesny transport wewnętrzny.
Grupa CLIP inwestuje już w Polsce od bez mała 20 lat. W 1998 roku zainwestowała w największe w naszym kraju Centrum Dystrybucji Samochodów osobowych. Zlokalizowano je w Swarzędzu. Zajmuje powierzchnię 30 ha. Obecnie funkcjonuje pod nazwą STS Logistic.
CLIP terminal 1
W 2003 roku CLIP wybudował zakład nr IV Volkswagen Poznań, z halami o powierzchni 100 tys. m. Odbywa się tam produkcja Volkswagena T6 i Volkswagena Caddy. Po dwóch latach wybudowano hale CLIP 1 o powierzchni 25 tys. m kw. Dziś jest to fabryka herbaty R. Twining and Company. W kolejnym okresie Grupa zainwestowała w budowę dwóch autoryzowanych stacji obsługi serwisowej Mercedes Benz oraz wybudowała hale produkcyjno–magazynowe o łącznej powierzchni 80 tys. m kw. W 2013 roku CLIP zainwestował w budowę hali o powierzchni 40 tys. m kw., a w 2014 r. powstało kolejne 40 tys. m kw. powierzchni magazynowej.
Dziś ogólna powierzchnia hal produkcyjno–magazynowych wynosi ponad 300.000 m kw. usytuowanych na terenie około 170 ha (80 ha to Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna)
W 2012 roku CLIP rozpoczął współpracę z ERS Railways. Wspólnie uruchomiono kolejowe połączenie wahadłowe Rotterdam–CLIP. Obsługuje ono naczepy intermodalne i kontenery. Wartość zrealizowanej inwestycji to około 100 mln zł.
Tego roku Grupa CLIP obsłuży ponad 20 tys. wagonów kolejowych. Obecnie w wykonanych przez CLIP inwestycjach pracę znajduje ponad 5000 ludzi. W samym CLIPie na umowę o pracę zatrudnionych jest ponad 1000 osób.

foto: Zdzisław Nowicki