Centrum biurowe IBM powstanie w A4 Business Park w Katowicach

1135
A4 Business Park 05

A4 Business Park 05

Spółka Echo Investment podpisała z koncernem informatycznym IBM umowę najmu blisko 9.000 mkw. w biurowcu A4 Business Park powstającym w Katowicach przy ul. Francuskiej. To jedna z największych transakcji w Polsce w odniesieniu do regionalnego rynku nieruchomości biurowych.

Umowa z IBM stanowi dla Echo Investment ważny krok, potwierdzający słuszność przyjętej strategii rozwoju w ośrodkach regionalnych, a także trafność analiz potencjału poszczególnych lokalizacji, szczególnie dotyczących branży BPO. W procesie wynajmu pośredniczył zespół ekspertów międzynarodowej firmy doradczej Jones Lang LaSalle.
Bardzo się cieszymy, że tak prestiżowa firma wybrała naszą katowicką inwestycję. Umowa, którą podpisaliśmy, potwierdza najwyższe światowe standardy inwestycji biurowych realizowanych przez Echo Investment. W A4 Business Park zapewniliśmy naszemu nowemu najemcy optymalne warunki pracy. Jesteśmy dumni z tego, że pierwszy etap A4 Business Park został w całości wynajęty przez IBM – mówi Rafał Mazurczak, dyrektor Działu Biur i Hoteli Echo Investment.
Budowa kompleksu biurowców A4 Business Park otwiera przed Katowicami kolejną możliwość rozwoju. Inwestycja ta to nie tylko kolejny, niezwykle interesujący i nowoczesny obiekt biurowy w centrum miasta. To przede wszystkim możliwość udostępnienia inwestorom powierzchni biurowych, w których możliwe będzie tworzenie nowych miejsc pracy. Radość z decyzji właścicieli i zarządu firmy Echo Investment o przystąpieniu do inwestycji jest tym większa, iż właśnie ten obiekt na swoją nową siedzibę wybrała firma IBM. Jedna z największych i najważniejszych firm na świecie otwiera w Katowicach Centrum Dostarczania Usług, zatrudniając tym samym około 2000 osób. Niezwykle cieszę się, że wraz z rozpoczęciem budowy biurowców Echo Investment uzyskaliśmy decyzję o tym, że IBM postanowił rozwijać swoją firmę właśnie w stolicy województwa śląskiego. To nie tylko wyraz uznania dla naszego regionu, ale potwierdzenie, iż Katowice i Śląsk posiadają olbrzymi kapitał społeczno-gospodarczy. Właścicielom, zarządowi firmy Echo Investment oraz wszystkim tym, którzy czuwają nad budową A4 Business Park przekazuję serdeczne pozdrowienia i życzenia, aby budowa przebiegała bez zakłóceń, a proces inwestycyjny zakończył się sukcesem – mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic.
Nowe centrum IBM dołączy do sieci strategicznych ośrodków IBM (ang. delivery centres) świadczących szeroki zakres usług IT, w tym zarządzania systemami operacyjnymi serwerów, ochrony i bezpieczeństwa systemów, usług dla klientów końcowych, w tym utrzymania i monitorowania sprzętu IT oraz systemów oprogramowania. Centrum rozpoczęło działalność operacyjną w sierpniu 2013 roku.
Odkąd w 2009 roku otworzyliśmy Centrum IBM we Wrocławiu, zakres i zasięg naszej oferty usługowej znacznie się powiększył. Centrum w Katowicach będzie zbudowane zgodnie ze standardami globalnymi IBM, aby zapewnić naszym klientom jak najwyższą jakość usług – powiedział Stef Stangret, dyrektor Centrów Dostarczania Usług IBM w Polsce.
Julita Spychalska, national director, Corporate Advisory, Jones Lang LaSalle, komentuje:
Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć IBM w doprowadzeniu do finału jednej z największych tegorocznych transakcji najmu powierzchni biurowych w Polsce. IBM, w związku z planami rozwoju swojej działalności w Polsce, poszukiwał nowej lokalizacji i nowoczesnych, najwyższej klasy pomieszczeń biurowych. Rynek biurowy w Katowicach przedstawił ofertę spełniającą te kryteria, potwierdzając podaż i popyt na duże, nowoczesne powierzchnie biurowe, dające możliwość adaptacji zgodnie z potrzebami najemców. Decyzja IBM o rozwoju swoich struktur w Katowicach świadczy o mocnej pozycji miasta na mapie lokalizacji inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

A4 Business Park powstaje w Katowicach przy ul. Francuskiej, w sąsiedztwie zjazdu z autostrady A4 – to nowoczesny park biznesu składający się z trzech budynków biurowych i kubaturowego parkingu wielopoziomowego. Pierwszy etap inwestycji to 7-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni ok. 9.000 mkw.
Wiosną br. biurowiec otrzymał certyfikat BREEAM Interim z oceną „Very Good” i bardzo wysokim wynikiem – 64.62 proc.
Projekt A4 Business Park opracowała pracownia architektoniczna DDJM z Krakowa. Generalnym wykonawcą stanu surowego I etapu inwestycji jest firma Remax Construct. Zakończenie I etapu A4 Business Park zaplanowano na I kwartał 2014 roku.