Boernerowo – miasto ogród na skraju Kampinosu

1393
Dekada Boernerowo 1

Dekada Boernerowo 1

Warszawskie Boernerowo to wyjątkowy zakątek na mapie Warszawy. Osiedle z początku XX wieku stanowi przykład realizacji koncepcji miasta ogrodu. Dziś do tego założenia urbanistycznego nawiązuje położone na granicy Boernerowa Osiedle Dekada.

Charakterystyczną cechą tego założenia jest dbałość o harmonię przestrzeni oraz próba zachowania balansu pomiędzy zaletami przestrzeni miejskich i wygodą życia z dala od zgiełku metropolii. Dziś do tego założenia urbanistycznego nawiązuje położone na granicy Boernerowa Osiedle Dekada. Inwestycja obejmuje remont generalny budynków położonych w jego sąsiedztwie i włączenie ich w jego teren.
Historia Boernerowa sięga 1922 roku, kiedy w ówczesnej wsi Babice rozpoczęto budowę Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Ówczesny minister poczt i telegrafów, Ignacy Boerner uzyskał zgodę na budowę osiedla mieszkaniowego dla pracowników centrali. Pierwsze drewniane budynki zostały oddane do użytku w 1932 roku. Ostatecznie do 1935 roku na osiedlu powstały 284 domy.
Warto wspomnieć, że już w 1933 na osiedle dotarła linia tramwajowa B, która łączyła Boernerowo z centrum Warszawy. Linia działa do dziś pod numerem 20 i jest ceniona przez entuzjastów transportu szynowego z powodu malowniczej trasy oraz krótkiego fragmentu jednotorowego, na którym dawniej tramwaje korzystały z „mijanek”.
W tej urokliwej zielonej okolicy na granicy Kampinosu firma deweloperska Profbud w porozumieniu ze wspólnotą mieszkaniową Radiowa 21 buduje osiedle Dekada. Interesującym faktem jest to, że deweloper włączy 8 starych zamieszkanych budynków należących do wspólnoty w obszar osiedla. Już teraz poddaje je gruntownemu remontowi. Obejmuje on nie tylko elewacje budynków, które zostaną przywrócone do stanu zgodnego z pierwotnym projektem, lecz także wszystkie instalacje w przestrzeniach wspólnych, wymianę okien, renowację dachów, kominów oraz gruntowne odnowienie klatek schodowych, na których zachowane zostaną oryginalne barierki. Wszystkie media i sieci na terenie osiedla będą wybudowane od nowa. To pierwszy generalny remont przeprowadzany w tych budynkach.
Architektura osiedla Dekada jest zaprojektowana tak, aby w spójny sposób komponowała się z odnawianymi budynkami. Renowacji zostanie też poddana przestrzeń wspólna i mała architektura tworząca wspólny kształt osiedla. W dbałości o to, by osiedle stanowiło harmonijną i przyjazną przestrzeń Profbud zbuduje również garaż podziemny, do którego wjazd będzie poprowadzony tunelem z ulicy Radiowej. Przypisane miejsca parkingowe będą dostępne zarówno dla mieszkańców nowych, jaki i odnowionych budynków.
Część mieszkań w nowych budynkach będzie wyposażona w tarasy – dwupoziomowe z wyjątkowymi schodami spiralnymi zawieszonymi w przestrzeni lub jednopoziomowe z wielopłaszczyznowym przeszkleniem otwierającym przestrzeń mieszkania na duży taras z pięknym widokiem na pobliski las. Wyjątkowy charakter osiedla Dekada dopełnia właśnie okolica, w której jest położone. Do lasu Bemowskiego będzie prowadzić osobna furtka dla mieszkańców osiedla. W pobliżu istnieje również cała niezbędna do życia infrastruktura: od placówek oświaty, przychodni przez sklepy i lokale usługowe aż do komunikacji publicznej, dzięki której można dostać się bezpośrednio do centrum miasta lub do stacji metra.