Bardzo owocne targi w Poznaniu

1207
targi Poznan luty-15

targi Poznan luty-15

Czy na rynku mieszkaniowym można ogłosić hossę? Poznańscy deweloperzy chwalą ubiegłoroczne wyniki sprzedaży, wprowadzają nowe projekty, a klienci tłumnie odwiedzają pierwsze tego roku targi mieszkaniowe w Poznaniu.

Spółka Nowy Adres jak zwykle w Poznaniu zainaugurowała tegoroczny sezon targów mieszkaniowych. I od razu z sukcesem, bo z ich przebiegu chyba wszyscy mogą być zadowoleni. Organizatorzy, bo powierzchnie w hali nr 3 MTP wynajęło ponad 110 wystawców. Deweloperzy, bo potencjalnych klientów nie zabrakło. Dawno nie widziało się tak długich kolejek do kas, które śmiało konkurowały z odbywającymi się w tym samym czasie zorganizowanymi przez targi poznańskie trzema imprezami wystawienniczymi dla wędkarz, żeglarzy i myśliwych. A także klienci, bo obok gotowych już mieszkań wprost do odbioru (aczkolwiek mówiąc szczerze już mocno przebranych) czekały na nich również świeże, ,,cieplutkie” oferty.
Pierwsze w nowym roku targi deweloperzy tradycyjnie wykorzystują do wprowadzenia na rynek nowych projektów mieszkaniowych. Nie inaczej było i tym razem. Moja Malta to nowa propozycja SGI przy ul. Warszawskiej, u zbiegu z ul. Krańcową. Staną tam dwa kilkunastopiętrowe budynki mieszkalne połączone łącznikiem mieszczącym usługi. Light House Invest po raz pierwszy na targach zaprezentował rozpoczynane w tym samym rejonie Poznania Osiedle Kwadrans przy ul. Wiejskiej (Główna). Z kolei Malta Park, zlokalizowany po przeciwnej stronie jeziora Maltańskiego przy ul. Abp W. Dymka to nowa propozycja grupy Mak Dom. Na Ratajach przy ul. Morzyczańskiej (w sąsiedztwie planowanego parku Rataje) 6-kondygnacyjny budynek będzie budować Wechta.
Konimpex Invest wprowadził do sprzedaży dwie anonsowane wcześniej inwestycje w dzielnicy Grunwald – przy ul. Kamiennogórskiej na Junikowie oraz Bosa Nova na Górczynie. Masterm City pokazał informacyjnie wizualizację nowego projektu Evergreen 365 na narożniku ul. Bukowskiej i Grochowskiej, którego realizacja rozpocząć się ma w połowie roku.
Rycerska II na osiedlu Księżnej Dąbrówki to nowe zadanie inwestycyjne Nickel Development. Family House przygotowuje projekt niewielkich domów wielorodzinnych na Osiedlu Poznańskim położonym na pograniczu poznańskiej Starołęki i Czapurów.
Deweloperzy realizujący większe zadania wprowadzili do sprzedaży kolejne etapy inwestycji.
Na targach jak zwykle pojawili się nowi inwestorzy, po raz pierwszy prezentujący swe oferty na tego typu imprezie lub wręcz rozpoczynający działalność deweloperską. Firma Europa Inwestycje prezentowała Willę Marina przy ul. Giżyckiej 5. Swą pierwszą inwestycję składającą się z 6 willi miejskich na osiedlu Polna 61 w Komornikach zaprezentował YARD Development. TW Deweloper oferuje domy szeregowe na Osiedlu w Cyklamenach w podpoznańskich Plewiskach przy ul. Południowej. Firma Atrium Grunwald proponuje nową inwestycję przy ul. Dalekiej na Górczynie. Po raz pierwszy na poznańskich targach zagościła też Spółdzielnia Mieszkaniowa z Obornik, która buduje domy na Osiedlu Leśnym w tym mieście.
targi Urbania luty 2015
Uczestnikiem targów jak zwykle była też spółka URBANIA, która jest m.in. wydawcą Poznańskich Nieruchomości i deweloperzy.info oraz Gazety Deweloperskiej (jej najnowsze wydanie poświęcone polityce parkingowej w miastach pojawiło się także na targach). Ale firma przygotowuje przede wszystkim projekty deweloperskie. W miniony weekend prezentowaliśmy dwie nowe inwestycje – przy ul. Grudzieniec na Sołaczu oraz przy ul. Suchej na Głównej.
Poznańscy deweloperzy zgodnie stwierdzają, że 2014 rok pod względem ilości sprzedanych mieszkań był znacznie lepszy od poprzedniego. Także na obecny patrzą z optymizmem, choć oczywiście daleko jeszcze do najlepszych czasów. Szybszy obrót na rynku mieszkaniowym zauważają też klienci dostrzegający, że lokale, nad których kupnem się zastanawiali, szybciej znikają z oferty. Klienci szybciej podejmują decyzje o zakupie lokum, toteż chcąc dokonać transakcji nie można zbyt długo zastanawiać się. Zdaniem deweloperów podwyższenie wymogu wkładu własnego do 10 proc. przy zaciąganiu kredytu hipotecznego nie wpłynie hamująco na sprzedaż, bo w praktyce większość banków i tak wymagała takiego udziału kredytobiorców, więc teraz nic się pod tym względem nie zmieni. Również program Mieszkanie dla Młodych zapewnia taki wkład na start.
MdM premiujący młode rodziny z dziećmi sprawia także, że wzrosło zainteresowanie mieszkaniami 3-pokojowymi. Co prawda największe zapotrzebowanie na rynku nadal jest na nieduże mieszkania 2-pokojowe, ale więcej rodzin pyta także o niezbyt duże lokale 3-pokojowe (do 60 m kw.). Przybywa również chętnych chcących kupić mieszkania 4-pokojowe, których jednak deweloperzy mają w ofertach niewiele.
Organizator targów, spółka Nowy Adres jak zwykle przeprowadziła wśród wystawców konkurs na najciekawiej zaaranżowane stoisko oraz najlepszą obsługę. Tym razem laur przypadł Immofinanze Group, który realizuje projekt River Park. Na II miejscu sklasyfikowano Echo Investment, a na III – SGI.
Dla klientów poszukujących lokum w aglomeracji poznańskiej miniony weekend był ostatnią (czyli jedyną) okazją w tym półroczu do spotkania z większością deweloperów operujących na tym rynku. Następna pojawi się dopiero u progu jesieni w drugi weekend września.