Art Mural Challenge

1424

Już wiemy, co pojawi się na kamienicy przy ul. Tramwajowej 17 w Łodzi – wybrano zwycięzcę konkursu Art Mural Challenge

Jak skutecznie zaangażować artystyczną społeczność? Jak ich zachęcić do kreowania nowego charakteru i przestrzeni miasta? Na te pytania doskonale znają odpowiedź organizatorzy i pomysłodawcy Art Mural Challenge. Przez ponad dwa miesiące trwała akcja konkursowa, która przyciągnęła wielu zwolenników street art’u. Artyści nadesłali ponad 100 kreatywnych prac, na które oddano łącznie 12 tysięcy głosów. A wszystko to w ramach zaaranżowania przestrzeni w okolicy Nowego Centrum Łodzi. Jury wybrało zwycięzcę – jest nim Marcin Czaja. Finałowy projekt muralu został namalowany na jednej ze ścian łódzkiej kamienicy przy ul. Tramwajowej 17. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się 10 października.

Pierwsze malowidła w stylu street art pojawiły się w latach 60. i 70. XX w. Ich prekursorem był TAKI 183 – graficiarz z Nowego Jorku. Jego malunki opierały się wówczas na tzw. znakowaniu terenu, czyli tagowaniu i pisaniu swojego pseudonimu na murach lub metrze. Dzisiaj, efekty aktywności artystycznej w miejscach publicznych mają przyciągnąć uwagę przechodnia, po czym skłonić go do głębszej refleksji. Art Mural Challenge, którego istotą było skupienie na sztuce ulicznej zaangażował kreatywne osoby z całej Polski interesujące się tą tematyką. Dzięki konkursowi polscy artyści pobudzili swoją wyobraźnię i przedstawili nieszablonowe pomysły na zobrazowanie Łodzi.

Pomysłodawcą i Mecenasem Art Mural Challenge jest warszawski deweloper Profbud, realizujący swoją pierwszą, łódzką inwestycję mieszkaniową – Osiedle Primo. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki ulicznej, która tym bardziej dla mieszkańców Łodzi nie jest obca. Miasto nie bez powodu nazywane jest polską stolicą street art’u – na jego szlaku artystycznym znajduje się już ponad 80 kultowych malowideł, do których 10 października dołączyło kolejne. Tym razem za sprawą Art Mural Challenge.