Arkada Business Park – ekologiczny styl życia w biznesie

1060
Arkada Business Park 1

Arkada Business Park 1

Nowoczesne technologie i najwyższa jakość w duchu odpowiedzialności za środowisko. W centrum Bydgoszczy powstaje Arkada Business Park – nowe, zielone miejsce na biznesowej mapie Polski. Inwestorem kompleksu biurowego o docelowej powierzchni najmu ponad 22 tys. m kw. jest For 2, spółka należąca do grupy holdingowej Arkada Invest, a generalnym wykonawcą firma Skanska.

Prestiżowy nowoczesny biurowiec

W centrum Bydgoszczy, przy rondzie Fordońskim, powstaje I etap kompleksu Arkada Business Park.
Będzie to najnowocześniejszy, a zarazem jeden z najwyższych – sięgający 45 metrów – ekologicznych biurowców klasy A w mieście. Jego gabaryty, atrakcyjny wygląd oraz zastosowane technologie sprawią, że obiekt będzie się wyróżniał na tle bydgoskiej architektury. Inwestycja z pewnością stworzy nieograniczone możliwości dla najbardziej wymagających najemców – mówi Jan Wawrzkowicz, prezes grupy Arkada.
Dziesięciokondygnacyjny Arkada Business Park będzie pełnił funkcję biurową z usługami w parterze. Długość budynku wyniesie 49 m, szerokość 26 m. Łączna powierzchnia najmu I etapu to ponad 11.000 m kw., a kubatura 67.000 m kw.
Obiekt wykonywany jest w konstrukcji żelbetowej. Elewacja zewnętrzna będzie w dużej mierze przeszklona – około 4000 m kw. fasad szklanych na całej wysokości biur. W biurowcu powierzchnie zostaną wykończone w systemie open space, dzięki czemu każdy przyszły najemca będzie mógł dostosować aranżację biura do swoich potrzeb. Ponadto, obiekt będzie miał dwie kondygnacje podziemne, na których znajdzie się parking o powierzchni ponad 3,6 tys. m kw. wraz z miejscami postojowymi dla rowerów, pomieszczeniami sanitarnymi i technicznymi.
Budowa biurowca pochłonie 1.100 ton stali zbrojeniowej i ok. 10.500 m sześc. betonu. Łączna długość okablowania w budynku, m.in.: linii zasilających, instalacji elektrycznych, sieci strukturalnych, kontroli dostępu, systemów bezpieczeństwa i zarządzania budynkiem wyniesie ok. 350 km.
Doskonałe położenie powstającej inwestycji nad bulwarami, a zarazem przy głównym rondzie w mieście z bardzo dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną zagwarantuje najwyższy komfort pracy przyszłych najemców.
Budowa sąsiaduje ze strategicznym punktem komunikacyjnym, jakim jest rondo Fordońskie. W związku z tym organizacja pracy i logistyki musi być na najwyższym poziomie. Wszystkie dostawy odpowiednio planujemy, a prace, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo osób postronnych, odpowiednio zabezpieczamy – mówi Arkadiusz Kowalski, kierownik budowy, Skanska.
Obecnie trwają roboty związane z wykonaniem konstrukcji podziemnej budynku. W przyszłym roku planujemy wykonać stan surowy zamknięty biurowca wraz z zaawansowanymi pracami elewacyjnymi i wewnątrz obiektu. Rozpoczęcie wykańczania biur najemców planowane jest na III-IV kwartał 2017 r.

Ekobiznes w centrum Bydgoszczy

Inwestycja realizowana jest zgodnie ze standardami zrównoważonego budownictwa.
W ramach generalnego wykonawstwa jesteśmy zobligowani do uzyskania certyfikatu BREEAM dla Arkada Business Park – mówi Justyna Kobylarz, menadżer projektu, Skanska. – Certyfikat definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków. Jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. BREEAM bierze pod uwagę wiele zagadnień charakteryzujących budynek w tym: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, gospodarowanie energią, wodą i odpadami oraz zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarkę wodną i odpadami. Cieszymy się, że to nam inwestor powierzył realizację tej ważnej dla biznesu inwestycji. To daje nam możliwość wykorzystania naszego wieloletniego doświadczenia i wysokich kompetencji w budowaniu tzw. zielonych biurowców, by spełnić oczekiwania klienta i przyszłych użytkowników – dodaje Justyna Kobylarz.

Zielone rozwiązania w Arkada Business Park

Obiekt będzie charakteryzował się licznymi tzw. zielonymi rozwiązaniami, a wśród nich m.in.:
– wentylacja mechaniczno-wywiewna z odzyskiem ciepła oraz nawilżaniem pomieszczeń biurowych;
– wodooszczędne sanitariaty wyposażone w instalację zaworów elektromagnetycznych doprowadzających wodę i zapewniających odcięcie wody w razie przecieku;
– system kropelkowego nawadniania zieleni na zewnątrz budynku;
– dźwigi do pionowego transportu w budynku z obniżonym zużyciem energii, posiadające m.in. system odzysku energii, system stand by oraz oświetlenie LED;
– podział budynku na strefy termiczne i oświetleniowe poprawiający efektywność
energooszczędności;
– energooszczędne oświetlenie na zewnątrz budynku;
– nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS pozwalający na efektywne sterowanie instalacjami znajdującymi się w obiekcie. Pozwoli na minimalizację kosztów eksploatacji budynku, przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności i bezpieczeństwa oraz zapewnieniu optymalnego komfortu jego użytkownikom;
– maksymalnie ograniczone stężenie lotnych związków organicznych w użytych materiałach budowlanych i wykończeniowych; lotne związki organiczne są w dużej mierze przyczyną alergii i innych schorzeń osób stałe na nie narażonych;
– stopień przetworzenia odpadów pochodzących z budowy na poziomie min. 60 proc.;
– perełkowiec japoński, drzewo będące pomnikiem przyrody wyeksponowane przy strefie głównego wejścia do budynku.

Doświadczenie w branży

Arkada Business Park będzie kolejnym już zielonym projektem zrealizowanym przez Skanska. Firma jako generalny wykonawca realizuje dla swojej siostrzanej spółki Skanska Property Poland nowoczesne biurowce certyfikowane na najwyższym poziomie LEED, w siedmiu największych miastach Polski. Ma na swoim koncie już kilkanaście takich biurowców, w tym m.in.: Malta House w Poznaniu, Axis w Krakowie, Silesia Business Park w Katowicach, Atrium, Green Corner, Marynarska Point w Warszawie, Grunwaldzki Center, Dominikański i Green Day we Wrocławiu, Kapelanka w Krakowie, czy Green Horizon w Łodzi.
Skanska posiada duże doświadczenie w realizacji nie tylko certyfikowanych biurowców, ale także obiektów z innego obszaru budownictwa. Zrealizowane przez firmę centrum dystrybucyjne Lidl w Bydgoszczy, czy centrum badawczo-rozwojowe WSK w Rzeszowie uzyskały certyfiaty LEED, natomiast osiedle Mickiewicza w Warszawie, wybudowane dla drugiej siostrzanej spółki – Skanska Residential Development, może się poszczycić ekocertyfikatem BREEAM. To jedyne osiedle w kraju z takim odznaczeniem.