Muszkieterowie oficjalnie w podpoznańskim Swadzimiu

1925
Muszkieterowie Swadzim 2

Muszkieterowie Swadzim 2

Oficjalna inauguracja odbyła się przy udziale przedstawicieli Grupy z Francji, reprezentantów władz lokalnych oraz firmy Goodman odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

Do Swadzimia w gminie Tarnowo Podgórne przeniosła się główna baza Grupy Muszkieterów w Polsce, która dotychczas zajmowała obiekty w Janikowie i Kozichgłowach.
Nowoczesne centrum logistyczne w Swadzimiu, spełniające funkcję głównej bazy magazynowo-dystrybucyjnej produktów dla sieci Intermarché i Bricomarché powstało w zaledwie 18 miesięcy.
Zrealizowana w Swadzimiu inwestycja tak dużych rozmiarów jasno pokazuje znaczenie polskiego rynku dla naszej Grupy. Spośród naszych pięciu europejskich lokalizacji to właśnie polski rynek rozwija się najdynamiczniej. Każdego roku nasze obroty w Polsce sukcesywnie rosną, polscy franczyzobiorcy otwierają nowe punkty sprzedaży Intermarché i Bricomarché głównie w małych i średnich miejscowościach. Jesteśmy przekonani, że dzięki nowemu centrum dystrybucyjnemu osiągniemy jeszcze większe zadowolenie wśród klientów, co pozwoli nam zrealizować ambitne założenia naszej strategii Polska CAP 2020 – mówi Jean-Pierre Meunier, prezes Grupy Muszkieterów. Rynek polski ma obecnie 45-procentowy udział w firmie.
Centrum logistyczne w Swadzimiu dla Muszkieterów w formie BTS (build to suit) zrealizowała firma Goodman. Centrum przystosowywane jest m.in. do składowania oraz dystrybucji produktów spożywczych w temperaturach kontrolowanych (produktów świeżych, warzyw, owoców, mrożonek) oraz zarządzania towarami sezonowymi, czy wielkogabarytowymi. Finalnie kompleks będzie dysponował powierzchnią wynoszącą łącznie ponad 82 tys. m kw., z czego ponad 75.000 m kw. to powierzchnie magazynowe, odpowiadające 66.000 miejsc paletowych. Docelowo nowa siedziba Grupy Muszkieterów w Polsce zapewni miejsca pracy dla blisko 1000 osób.
Muszkieterowie Biurowiec
Jak ocenia Patrick Renault, prezes Grupy Muszkieterów w Polsce obserwując tempo rozwoju Grupy już kilka lata temu zdano sobie sprawę, że budynek przy ulicy Janikowskiej w Poznaniu nie będzie w stanie na długo zaspokoić potrzeb rosnącej grupy pracowników oraz zapewnić im odpowiednich warunków do efektywnego realizowania zadań. Mając to na względzie, a także biorąc pod uwagę wymagania logistyczne firmy, zdecydowano się zatem na przeniesienie biur i magazynów, a za optymalną lokalizację nowej siedziby Grupy uznano – zgodnie z propozycją Goodmana – gminę Tarnowo Podgórne, aby podkreślić związek z Wielkopolską.
Główna siedziba Grupy w Polsce mieści się w Wielkopolsce już od 1996 roku, kiedy to w Poznaniu powstało pierwsze centrum logistyczne i zakupowe. 6 lat później uruchomiono kolejne magazyny w podpoznańskich Sadach. Jednakże w 2007 roku oceniono, że sytuacja bazy logistycznej w Polsce jest katastrofalna i zdecydowano o zbudowaniu nowej. W 2009 r. otwarto nową bazę w Mysłowicach na Śląsku. Potem padła propozycja wyjścia ze starej bazy w Poznaniu i zbudowania nowej.
Otwarcie nowoczesnego centrum w Swadzimiu jest bardzo ważne z punktu widzenia regionu. Pokazuje jasno, że Wielkopolska może być dogodną lokalizacją, w której konsolidują swoją obecność międzynarodowe firmy. To także efekt klimatu sprzyjającego przedsiębiorczości. Obecność takich inwestorów jak Goodman świadczy, że jest ona ciągle atrakcyjna dla biznesu – tłumaczy Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne. W gminie działa już ponad 250 firm z kapitałem zagranicznym zatrudniających 35 tys. pracowników.
Muszkieterowie Swadzim 3
Magazyny mają powierzchnię 75 tys. m kw. Na część przemysłowa przeznaczono 25 tys. m kw., a na spożywczą – 50 m kw. Prowadzi do nich 121 ramp. Biurowiec ma 8 tys. m kw. wybudowano je na terenie 170 tys. m kw. Magazyn przemysłowy dysponuje 20 tys. m kw. wewnątrz i 5 m kw. na zewnątrz. Znajduje się w nim 17.500 miejsc paletowych. Magazyn spożywczy podzielony jest na kilka stref. Strefa sucha zajmuje 33 tys. m kw., ma 30 tys. miejsc paletowych i prowadzą do niej 42 rampy, przez które dziennie wjeżdża 55 pojazdów. Chłodnia ma 12 tys. m kw. i 11 tys. miejsc paletowych. Dodatkowo wyposażono ja w 6 komór do dojrzewania bananów (200 palet). Mroźnia z temperaturą do -21 st. o powierzchni 3,5 tys. m kw. dysponuje 2,5 tys. miejsc paletowych. Inwestor zrealizował także infrastrukturę towarzyszącą, służącą nie tylko centrum, ale także gminie.
W magazynach zostały zastosowane proekologiczne rozwiązania, takie jak ogrzewanie gazowe, informatycznie sterowany system zużycia dwutlenku węgla do dystrybucji mrożonek w kontenerach mroźniczych, oświetlenie LED, nowoczesny system ładowania baterii wózków widłowych, czy system segregacji odpadów.
Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Goldbeck, zaś deweloperem Goodman. Umowę zawarto w styczniu 2014 r., a budowa rozpoczęła się w kwietniu. Przeprowadzkę do nowego centrum rozpoczęto w styczniu tego roku. Inwestycja kosztowała 60 mln euro.
Jak mówi Błażej Ciesielczak, dyrektor regionalny Goodman na Europę Środkowo-Wschodnią, realizacja nowego centrum logistycznego w podpoznańskim Swadzimiu to kolejny krok na drodze do wzmacniania j pozycji lidera w Europie i w Polsce. Sukces tego złożonego przedsięwzięcia nie byłby możliwy bez dobrej, partnerskiej współpracy pomiędzy Grupą Muszkieterów, gminą, starostwem a Goodmanem. Mimo że budowa centrum już się zakończyła, to jego historia dopiero się rozpoczyna. Goodman może nadal współpracować z Grupą Muszkieterów już jako fundusz inwestycyjny wynajmujący i zarządzający obiektami logistycznymi, dbający aby nieruchomości były utrzymywane według najwyższych standardów. W tej chwili umowa między partnerami opiewa na 10 lat.
Według oceny prezesa Grupy Muszkieterów Patricka Renault rozwój Grupy będzie miał miejsce w Polsce, która ocenia jako kraj nowoczesny, dokonujący znaczących ewolucji na poziomie technologicznym. Liczba placówek handlowych sieci według strategii CAP 2020 ma zwiększyć się z obecnych ponad 300 do 800. To także nie koniec z budową centrów logistycznych. Jak zapowiada Dariusz Kierski, dyrektor ds. logistyki w Polsce, na przełomie listopada i grudnia tego roku rozpoczną się prace nad koncepcją rozwoju dalszych centrów.

Informacje o Grupie Muszkieterów

Grupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w kategorii supermarketów spożywczych i typu „dom i ogród” w Polsce, jest zrzeszeniem ponad 260 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. Sieć handlowa Grupy Muszkieterów liczy obecnie 221 supermarketów Intermarché i 113 Bricomarché. W Centrali Grupy w Poznaniu, w dwóch magazynach logistycznych oraz supermarketach zatrudnionych jest aktualnie ponad 14 tys. osób. Wyznaczaniem kierunków strategicznych obu sieci zajmuje się spółka ITM Polska. Muszkieterowie są obecni w 5 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii, Portugalii oraz Serbii. W 2014 r. obroty Grupy Muszkieterów w Polsce wyniosły 5,43 mld złotych. W tym samym czasie Grupa w całej Europie wygenerowała obroty na poziomie przekraczającym 40 mld euro.

Informacje o Grupie Goodman

Goodman jest zintegrowaną grupą działającą jako właściciel, deweloper i zarządzający nieruchomościami, w tym magazynami, dużymi obiektami logistycznymi, centrami biznesowymi oraz biurami na całym świecie. Grupa oferuje również szeroki portfel funduszy nieruchomości, dając inwestorom dostęp do wyspecjalizowanych usług zarządzania aktywami oraz do aktywów w postaci komercyjnych i przemysłowych nieruchomości. Sukces Goodmana opiera się na jakości i budowie długoterminowych relacji z klientem, a także wiedzy na temat lokalnych rynków nieruchomości, na których Grupa prowadzi działalność.
Będąc częścią Grupy Goodman, Goodman Poland jest właścicielem, buduje i zarządza wysokiej jakości nieruchomościami logistycznymi, takimi jak magazyny i centra dystrybucyjne, położonymi w najlepszych lokalizacjach w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.